Zní vám to povědomě? Na brokolici, kterou jste si právě koupili, se náhle objeví žluté skvrny. Vysvětlíme vám, zda je ještě jedlá, a poradíme, jak zabránit žloutnutí brokolice.
Brokolice je nejen nízkokalorická, ale také plná důležitých živin, takže se skvěle hodí pro vyváženou stravu. Je bohatá na vitaminy C, E a K, kyselinu listovou, antioxidanty a zdravou vlákninu. Název této zeleniny znamená v italštině „zelí“ a pochází z východního Středomoří.
V České republice se brokolice stala populární v 70. letech 20. století a od té doby se u nás sklízí od června do listopadu. Přestože je dnes brokolice nezbytnou součástí moderní kuchyně, jedná se o velmi citlivou zeleninu, na které se mohou rychle objevit žluté skvrny.
Co znamenají žluté skvrny na brokolici?
Žluté skvrny na brokolici znamenají, že zelenina začíná kvést. To znamená, že brokolice již není zcela čerstvá. Přestože žluté skvrny snižují obsah živin, brokolice je stále jedlá. Je však důležité zkontrolovat, zda skutečně teprve kvete, nebo zda se na ní již objevila plíseň.
V takovém případě zbývá jediná možnost: vyhodit ji!
Vizuálně žluté skvrny nemusí být každému po chuti. Z brokolice lze připravit dobrou polévku a mírně zabarvené růžičky lze použít k přípravě zeleninového vývaru.
Věděli jste, že? Nejen obvyklé zelené růžičky brokolice se dají jíst: jedlý je i stonek, celá hlávka a dokonce i listy!
Vyhněte se změně barvy: nejlepší tipy pro skladování brokolice
Brokolice nepatří k nejsnadněji skladovatelným druhům zeleniny – zhruba po dvou až třech dnech by se měla rozhodně zpracovat. Do té doby je nejlepší ji skladovat v lednici, nejlépe zabalenou ve vlhké utěrce nebo potravinové fólii. Pokud však použijete plastovou fólii, dejte pozor na rychlejší tvorbu plísní!
Brokolici je také vhodné zmrazit až na šest měsíců. Nejlepší je nejprve oddělit jednotlivé růžičky a krátce je blanšírovat. Tímto procesem se v zelenině deaktivují enzymy způsobující kažení. Po vychladnutí lze brokolici zmrazit ve vzduchotěsné nádobě.
Tip: když necháte brokolici po nakrájení chvíli odpočívat, aktivuje se enzym, který přeměňuje obsažené glykosidy hořčičného oleje na sulforafan. Rostlinná účinná látka sulforafan je známá zejména svými protirakovinnými účinky.