Svátky jsou neodmyslitelně spjaty s rybami. Pokud je chceme dokonale usmažit, musíme vědět, jaké chyby nedělat, aby se šťavnaté a křehké maso nestalo suchým a nechutným. Když budeme znát několik pravidel a použijeme několik jednoduchých triků, budou naše ryby chutnat dokonale. Podívejte se, jak je správně smažit.
Navzdory zdání nenísmažení ryb tak snadné. Často se stává, že místo aby bylo maso dokonale šťavnaté a měkké, je suché jako tříska. Naštěstí to můžeme napravit. Stačí dodržovat několik základních pravidel a vyvarovat se častých chyb. Díky tomu bude letošní sváteční ryba chutnat dokonale.
Jak dlouho je třeba rybu smažit? To je něco, co je třeba mít na paměti
Doba smažení je rozhodující pro chuť a konzistenci ryby . Záleží na její tloušťce a druhu. Například tenké filety, jako je treska nebo platýs, se smaží pouze 2-3 minuty z každé strany. Silnější ryby, jako je losos, by se však měly smažit 5 minut.
Vyplatí se také zkontrolovat, zda je ryba hotová. K tomu stačí do ní lehce zapíchnout vidličku, a pokud se maso snadno oddělí, je třeba rybu z pánve vyjmout. Měli byste také vědět, že ryba po sejmutí z plotny ještě nějakou dobu zraje, proto je vždy lepší dát ji na talíř o něco dříve než později.
Jaké chyby bychom neměli dělat při smažení ryb? Bude pak suchá a nechutná.
Některé časté chyby, kterých se při smažení dopouštíte, způsobují, že je ryba suchá a méně chutná. Obvykle je příčinou příliš vysoká teplota a příliš dlouhá doba tepelné úpravy. Z tohoto důvodu, jakmile zjistíme, že se z tuku na pánvi začíná kouřit, měli bychom okamžitě snížit oheň.
Také ryby neotáčejte příliš často. Udělejte to pouze jednou během celého procesu smažení. Díky tomu zachováme strukturu masa. Je také velmi důležité nevkládat přímo na pánev studené ryby, právě vytažené z lednice. Z tohoto důvodu se smaží nerovnoměrně a je méně aromatická.
Důležité je také nepoužívat příliš mnoho koření před vložením ryby na pánev, protože například příliš brzké přidání soli odčerpá z masa vlhkost a způsobí, že bude velmi suché.
Na co dalšího byste měli při smažení ryb pamatovat? Tyto prvky jsou pro chuť klíčové.
Kromě toho, že se vyvarujete výše uvedených chyb, je dobré pamatovat na několik jednoduchých pravidel, která vám smažení ryb usnadní a zajistí, že budou vždy velmi chutné a dokonale šťavnaté. Základem je použití vhodného tuku na smažení. K tomuto účelu se výborně hodí řepkový olej nebo olej ghí.
Dalším klíčem k úspěchu je správné zahřátí pánve. Rybu vkládejte na oheň teprve tehdy, když tuk při dotyku zasyčí. Dalším způsobem, jak zkontrolovat, zda je tuk dostatečně rozpálený, je jednoduchý test. Stačí do pánve vhodit malý kousek chleba. Pokud začne okamžitě prskat a získá zlatavou barvu, znamená to, že olej na smažení ryb je připraven.
Další zajímavou metodou je ponořit do oleje dřevěnou lžíci. Pokud se kolem ní objeví malé bublinky, znamená to, že je tuk horký.