Každý den jich snězte šest. Vaše střeva budou jako nová

Asi každý z nás už slyšel o jedinečném účinku sušených švestek na střeva. Je to také náhražka sladkého, která dobře funguje, když máte chuť na něco malého. Proč by měly být sušené švestky pravidelnou součástí našeho jídelníčku? Odborníci doporučují sníst až šest kusů denně.

Sušené švestky jsou ovocem, které se vyplatí mít v kuchyňské skříňce bez ohledu na roční období. Bohatství živin, které nabízejí, stejně jako jejich přirozený účinek na podporu činnosti střev z nich činí nepostradatelnou součást zdravého a správně pestrého jídelníčku.

Sušené švestky: přírodní způsob boje proti zácpě

Většina z nás si je spojuje především s vánočním kompotem ze sušených bylinek, který po vánočním mlsání působí na střeva jako koště. To vše díky vláknině, která podporuje trávicí proces. Sorbitol má zase projímavý účinek, proto se sušené švestky doporučují lidem trpícím nepříjemnou zácpou. Pokud máte problémy se zácpou, přečtěte si náš článek: Výrobky, které vám pomohou rychle vyprázdnit střeva. Působí rychle

Pravidelná konzumace sušených švestek je spojena s řadou výhod pro zdraví našich střev. Díky zmíněné vláknině se zlepšuje peristaltika, tedy pohyby střev zodpovědné za přesun potravy. V kombinaci se sorbitolem a fenolickými sloučeninami stimulují efektivní fungování líných střev, díky čemuž rychle mizí problémy, jako je zácpa, těžkost a plynatost.

Výsledky studie na 120 dospělých navíc ukazují, že sušené švestky mají prebiotický účinek. To znamená, že konzumace těchto plodů podporuje rozvoj prospěšných střevních bakterií (rod Bifidocaterium), které jsou nesmírně důležité pro udržení rovnováhy střevní mikroflóry.

Jezte sušené švestky pro dobré zdraví!

Sušené švestky jsou již po staletí ceněny pro řadu zdraví prospěšných látek. Nejenže tyto plody podporují zdraví střev a trávicího traktu, ale jsou také bohaté na vitamíny a minerály. Jejich konzumací dodáváme svému tělu vitamíny A, K a vitamíny skupiny B.

Za zmínku stojí také minerální látky obsažené v sušených švestkách, jako je hořčík, draslík a měď. Komplex těchto živin má příznivý vliv na správné fungování celého organismu.

Další výhodou konzumace sušených švestek je udržování zdraví kardiovaskulárního systému. Vyplatí se zařadit je do jídelníčku preventivně, jako přirozenou obranu proti osteoporóze a ateroskleróze. Na druhé straně mají antioxidanty skutečný vliv na snižování hladiny cholesterolu, čímž přispívají ke zdraví cév a srdce.

Je třeba zmínit také výhody pro vzhled. Každodenní konzumace sušených švestek může zlepšit vzhled vaší pleti a její kondici a dokonce vám může pomoci zvládnout nadváhu. Důležité je však dodržovat vhodné poměry, respektive je nepřekračovat.

Kolik sušených švestek můžete denně sníst?

Pokud chcete využívat popsané účinky plynoucí ze zařazení dané složky do svého jídelníčku, měli byste vědět, v jakém množství ji jíst, abyste to nepřehnali. Odborníci doporučují sníst denně šest kusů sušených švestek, což odpovídá asi 50 g ovoce. Přílišná konzumace může způsobit nežádoucí účinky, včetně průjmu a nadýmání.

Lidé s cukrovkou by měli být opatrní s množstvím snědených sušených švestek. Vláknina sice zpomaluje vstřebávání cukru, ale vzhledem k vysokému množství fruktózy a glukózy může nadměrná konzumace překročit schopnost organismu udržet glykemickou stabilitu a nakonec vést k nekontrolovanému zvýšení hladiny glukózy v krvi.

Sušené švestky – jak je využít v kuchyni?

Ačkoli si sušené švestky nejčastěji spojujeme s vánočním kompotem, který buď milujete, nebo nenávidíte, mají mnohem více využití. Konzumují se nejen jako svačinka, ale také jako přísada do lahůdkových mas, paštik, bigosu, různých salátů, džemů a omáček na pečení. Lze z nich také připravit šťávu, která kromě toho, že je chutná, podpoří trávicí proces.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *