Mnozí z nás milují vývar. Nyní se tato lahodná polévka může stát ještě lahodnější a ještě více nás zahřeje. Přesně takový účinek poskytuje vánoční koření. Poradíme vám, jak vývar nejlépe dochutit, aby byl chutný a zdravý.
Vývar, oblíbená polévka Čechů
Vývar jíme už po celé generace. Tuto chuť velmi dobře známe a oceňujeme. Každý, kdo pracuje v kuchyni, má svůj vlastní způsob přípravy vývaru . I sebemenší změna v receptu může dramaticky změnit chuť této lahodné polévky.
Vývar podáváme k nedělnímu obědu a při nachlazení. Chutná dobře, zahřeje a přispěje ke zdraví. Stojí za to vědět, že určité koření může chuť vývaru ještě vylepšit. Kromě toho polévku ještě lépe prohřeje a bude mít dobrý vliv na trávicí systém.
Čím vývar dochutit?
Uvařte vývar s různými druhy masa, přidejte zeleninu a koření . Proces vaření by měl pokračovat a nemá smysl ho urychlovat. Vývar potřebuje až 4 hodiny vaření, než se dostane na náš stůl. na konci vaření přidejte do vývaru hřebíček.
Toto vánoční koření, které obohacuje chuť perníku, se k vývaru také dobře hodí. Kořeněné tóny zvýrazňují chuť této polévky . Zvýrazňují chuť zeleniny a masa. Kolik hřebíčku mám do vývaru přidat? Na 2 litry vývaru přidejte 2-3 hřebíčky. Polévka získá také sytou barvu a mírně orientální chuť.
Vývar s hřebíčkem je nejchutnější
Hřebíček ve vývaru zlepší činnost našeho trávicího systému. Toto vánoční koření také podporuje imunitní systém a zabraňuje stárnutí organismu . Zklidňuje žaludeční potíže a má dobrý vliv na kardiovaskulární systém.
Je třeba zdůraznit, že hřebíček má také protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky. Při infekci se vyplatí jíst odvar a rychleji se zotavíte. Přidání hřebíčku také zklidní bolest v krku, pročistí vám nos a přiměje vás zhluboka dýchat.