Někteří lidé už jedí slupku kiwi, jiní jsou stále spíše skeptičtí. Existují však dobré důvody, proč je slupka nejen jedlá, ale dokonce prospěšná. Vysvětlíme vám to.
Oloupat kiwi? Rozhodně ano! Alespoň tak by na tuto otázku odpověděla většina společnosti. Malé zelené plody s mírně chlupatou slupkou jsou oblíbené zejména v müsli, ovocných salátech nebo smoothie – většina lidí je však loupe.
Celebrity jako Jenna Ortega způsobily rozruch na sociálních sítích svým zvláštním způsobem konzumace kiwi: do ovoce se jednoduše zakously – neloupané. Zde vám vysvětlíme, proč to nebývá špatný nápad a proč může mít tento způsob konzumace dokonce i výhody.
Slupka kiwi: skutečná živinová bomba
Kiwi jsou skutečnými posilovači zdraví a jsou plné důležitých živin, jako je vitamin C, vitamin K a vitaminy skupiny B. V kiwi se nachází také mnoho vitamínů, které jsou důležité pro zdraví. Vitamin C je vynikajícím podporovatelem imunitního systému a vitamin K přispívá k normální srážlivosti krve. Vitamíny skupiny B jsou prospěšné pro naši pokožku, vlasy a zdraví buněk a podporují zdravé fungování nervového systému. Kiwi také neobsahuje téměř žádný tuk a má jen asi 54 kalorií na 100 gramů.
Podlestudií je přínos pro zdraví ještě větší, pokud se kiwi konzumuje se slupkou: údajně se vstřebává více vlákniny, vitaminů a antioxidantů. Příjem vitaminu C, vitaminu E a polyfenolů se zvyšuje i při konzumaci kiwi se slupkou a může tak ještě lépe chránit organismus před volnými radikály a posilovat imunitní systém. Přesněji řečeno, příjem cenných živin se zvýší o neuvěřitelných 50 %, což významně prospívá trávení a pocitu sytosti.
Už jste to věděli? Kiwi je malé ovoce, které vypadá dost podobně jako zelené kiwi, ale je mnohem menší a lépe se jí. Má hladkou jedlou slupku a zelenou dužinu, která nabízí klasickou chuť kiwi, ale je jemnější a sladší. Je bohaté na vitamin C, antioxidanty a vlákninu a nabízí podobné zdraví prospěšné látky jako větší kiwi, ale v kompaktnější formě.
Odrůdy kiwi: Jak se liší?
Ve skutečnosti existuje asi 60 různých odrůd kiwi, přičemž v Německu je pravděpodobně nejznámější zelené kiwi s charakteristickou trpkou chutí. Slupka tohoto kiwi je poměrně tlustá a chlupatá, což může konzumaci kiwi se slupkou poněkud znepříjemnit, protože na její strukturu si musí mnoho lidí zvyknout.
Zlaté kiwi se vyznačuje hladkou, tenčí slupkou a žlutou až zlatavou dužinou. Jeho chuť je výrazně sladší a méně kyselá než u zeleného kiwi. Díky hladšímu povrchu je tato odrůda vhodná zejména ke konzumaci se slupkou. Nabízí také řadu živin, včetně vitaminu C a vlákniny, ale bez vláknité struktury, která má tendenci odrazovat od konzumace zeleného kiwi.
Co byste měli mít na paměti, když jíte „celé“?
Pokud chcete jíst kiwi se slupkou, měli byste ho nejprve dobře umýt, stejně jako ostatní ovoce, abyste odstranili veškeré nečistoty. Je také dobré se zaměřit na bio kvalitu, protože se zde nepoužívají syntetické pesticidy, které se pak mohou usazovat na slupce.
Záleží jen na vás, zda kiwi rádi jíte se slupkou, nebo bez ní. Kromě toho, že je konzumace kiwi se slupkou zdraví prospěšná, vám ovoce v této podobě musí stále chutnat. Pokud při pomyšlení na poněkud chlupaté ovoce stále kroutíte hlavou, doporučujeme kiwi rozkrojit napůl a vyndat lžící. Tak se ke slupce a jejím zdraví prospěšným látkám dostanete ještě docela blízko, aniž byste ji museli sníst celou.
Tip: Pro přípravu smoothie je ideální zejména zlatá odrůda kiwi, kterou můžete do mixéru hodit i se slupkou, abyste získali zdraví prospěšné látky ze slupky, aniž byste ji skutečně ochutnali.
Konzumace kiwi se slupkou: Zcela bez rizika?
Přes všechny výhody, které konzumace kiwi se slupkou přináší, existuje pro některé lidi i zdravotní riziko: slupka je bohatá na oxaláty. Oxaláty jsou molekuly, které v kombinaci s vápníkem mohou u citlivých lidí podporovat tvorbu ledvinových kamenů. Pokud již víte, že k tomu máte sklony, měli byste se slupce vyhnout. Bohužel to není jen slupka kiwi, která může způsobit ledvinové kameny, ale také čokoláda, špenát a brokolice. U lidí, kteří jsou citliví na slupky ovoce nebo některé rostlinné látky, by se po konzumaci slupek kiwi mohly objevit také alergické reakce, jako je svědění, otoky nebo žaludeční potíže. Týká se to především lidí, kteří jsou náchylní k alergiím na ovoce.
Pokud se vás však tyto dva body netýkají, je pro vás konzumace kiwi se slupkou pravděpodobně bezpečná a hlavně stále prospěšná.