Vzpomínáme na něj o Vánocích. Je součástí perníků, má intenzivní chuť a zajímavý tvar. Není těžké uhodnout, co je to za koření.
Toto koření zlepšuje chuť mnoha svátečních pokrmů.
Anýz je koření, na které si vzpomeneme hlavně o Vánocích. Jeho intenzivní chuť se skvěle kombinuje s perníčky, sušenkami a kompotovaným sušeným ovocem. Mnoho kuchařů ho považuje za jedno z nejdůležitějších koření do rybího vývaru. Anýz si rozhodně zaslouží používat při vaření po celý rok.
Odkud anýz pochází?
Anýz je jedním z nejstarších koření na světě, pochází ze Středomoří. Jeho vlastnosti oceňovali již ve starém Egyptě, což potvrzuje dochovaný „Ebersův papyrus“ z roku 1550 př. n. l., který mu přisuzuje schopnost neutralizovat jedy. Oblíbená byla v Řecku a Římě a díky benediktinským mnichům se ve středověku dostala i do Čech, kde se go používala v kuchyni jako přísada do sladkých i slaných pokrmů.
Hodí se do masa a nápojů.
Různé vlastnosti anýzu umožňují jeho použití v mnoha kuchyních, a to jak jako koření do masa, tak do labužnických nápojů. V České republice se používá především do perníků, buchet, likérů, marinád a k ochucení nápojů, často v kombinaci s červeným zelím, dýní a červenou řepou. Jeho kulinářský potenciál se zvyšuje také jako přísada do oblíbeného svařeného vína a zimních čajů. Anýz zvýrazní chuť různých marinád, zejména na zvěřinu a vepřové maso. Vyplatí se jím ochucovat ovocné kompoty (zejména sušená jablka, hrušky a švestky) i džemy a marmelády.
Jak používat anýz
Semena anýzu jsou tvrdá a mají velmi intenzivní chuť, proto nejsou vhodná k přímé konzumaci. Proto by se mělo koření přidávat před pečením, pečením, vařením, marinováním nebo nakládáním. Nejlépe do celozrnných výrobků, protože po rozemletí rychle ztrácejí chuť.