Ačkoli se žádná štědrovečerní večeře neobejde bez slanečka, neexistuje jediný způsob, jak ho nasolit. Některé jsou však lepší než jiné. Pojďme si objasnit, jak, proč a kdy sledě namáčet.
Konzervace sleďů
Sleď v různých podobách je díky neobvyklosti tohoto svátečního dne jednou z nepostradatelných ingrediencí vánočního stolu. Vždyť jen zřídka se slaví den, který by měl být zároveň dnem půstu. Dříve jsme se před začátkem svátků umrtvovali, ale nyní slavíme čas příprav, proto tolik starostí.
Jednou ze stálic půstu byl sleď, který se na stoly Čechů dostal před desítkami let. Byly levné a snadno se přepravovaly, protože nasolené v sudu mohly urazit velké vzdálenosti. Postupem času přestala být jejich slanost překážkou a stala se součástí jejich kouzla. Dodnes je oceňujeme pro jejich charakteristickou slanou chuť.
Jak namáčet sledě
Ryby, které byly dobře konzervovány ve slaném nálevu, jsou však rozhodně příliš slané na to, aby se podávaly přímo na talíři. V některých případech, jako je tomu například v dánské tradici, se na rybích jatečně upravených tělech usazují krystalky a je těžké z nich dostat více slané chuti. Neměli byste však kupovat ryby, které se prodávají v příliš tekutém nálevu.
Právě jeho koncentrace rozhoduje o tom, že se syrová ryba nezkazí, dokud se nedostane na náš stůl. V každém případě by takový sleď měl být rozhodně neslaný – jednak kvůli chuti, jednak proto, aby se organismus nezatěžoval nadbytkem soli.
Jak se zbavit přebytečné soli ze sleďů
Pravděpodobně prvním řešením, na které se obrátíme, je voda. Jistě, není to špatné – ale není to příliš účinné. Abychom se zbavili přebytečné soli ze sledě, musíme ho namočit alespoň přes noc. Přitom může dojít k přílišnému rozmočení jatečně upravených těl a ztrátě jejich struktury.
Mnohem lepší je sáhnout po mléku . To nejenže bude fungovat rychleji, ale také zjemní rybí chuť sleďů. Několik hodin v mléce nám pomůže slanečky odsolit na správnou míru. Někteří lidé však používají jiný druh mléka – obyčejný zákys.
Někteří lidé používají ještě jednu metodu: do vody, v níž se slanečci namáčejí, přidávají ocet . Tato tekutina má však velmi výrazný zápach. Někteří lidé ji mají rádi, jiní ji v hotovém slanečkovi nechtějí, například v oleji. Přitom obyčejné kysané mléko – nebo například kefír či podmáslí, což jsou další varianty kysaných mléčných nápojů – jsou stejně účinné jako mléko obohacené kyselou reakcí.