Vývar je tradiční české jídlo, ale jeho druhy jsou známé po celém světě. Někdy stojí za to se jimi inspirovat. Do polévky tak můžeme přidat snadno dostupné asijské koření.
Co přidat do vývaru místo maggi?
Tradičním kořením do vývaru v České republice je maggi . Samozřejmě jako každý přídavek a krok při přípravě vývaru má i jeho použití své příznivce a odpůrce. Nicméně polévky touto tekutou směsí stále dochucujeme.
Tato tekutá kořenící směs brzy oslaví 140. výročí svého vzniku. Vznikla jako výsledek hledání zvýrazňovačů chuti a jedná se o výtažek z různých druhů koření s přídavkem soli a dalších přísad. Dnes je k dostání pod stejnou značkou, ale – jak se dalo očekávat – s pozměněným složením. Proto se často poohlížíme po domácích alternativách, které zaručeně neobsahují konzervanty a umělá barviva.
Čím vývar doplnit?
Pokud však nemáte po ruce domácí zeleninu, můžete použít asijskou alternativu – sójovou omáčku. Číňané a později i Japonci už dávno objevili metodu, jak vylepšit chuť umami. Používají k tomu fermentované sójové boby.
Směs sójových bobů, vody a pšenice se při výrobě sójové omáčky fermentuje pomocí kvasinek, speciálního kmene plísní a bakterií mléčného kvašení . Poté se tekutina vymačká a přefiltruje, aby vznikla hustá tmavá tekutina. V kuchyni Dálného východu je jedním z hlavních zdrojů umami, tj. plné, v jistém smyslu masité chuti, kterou nelze popsat pojmy sladká, slaná, kyselá a hořká.
Sójová omáčka ve vývaru
Sójová omáčka přidaná do vývaru, stejně jako do jiných polévek nebo rajčatových omáček, nejen zlepší jeho chuť . Změní také barvu našeho nápoje na tmavší, téměř jantarovou. Při jejím použití však dávejte pozor, abyste polévku příliš neosolili. Tento druh omáčky se skládá převážně ze slaných sloučenin, takže pokud ji do hrnce přidáme, pečlivě ji před každým pokusem dosolit ochutnejte.
Sójová omáčka se vyskytuje ve stále více kuchyních . Pokud ji ještě nemáte, stojí za to ji vyzkoušet. Nejjednodušší je koupit tekutou a slanou omáčku japonského typu, i když někdy na pultech našich obchodů najdete i hustší, čínskou verzi.