Kefír je nejen skvělou náhradou svačiny. Má také zdraví prospěšné účinky. Zejména v kombinaci s dalšími důležitými doplňky stravy dokáže zázraky.
Zdravý kefír
V dnešní době se hodně mluví o prospěšnosti mléčných výrobků , samozřejmě fermentovaných mléčných výrobků. Kvašením se z mléka odstraňuje cukr a pomocí kvasinek se přeměňuje na oxid uhličitý. Získáme tak nápoj bohatý na mikroživiny s příjemnou nakyslou chutí.
Kvasné bakterie obohacují naši střevní flóru. Střevo je někdy nazýváno naším druhým mozkem – reguluje důležitou část činnosti našeho těla a stále více lidí tvrdí, že se nejedná jen o imunitu nebo zdraví, ale také o náladu. Mimochodem, kefír je nízkokalorický, takže je vhodný pro zahnání hladu u lidí na redukční dietě.
Kefír při hubnutí
Tím však jeho dietní přínosy nekončí. Kefír zvyšuje vylučování trávicích šťáv a žluči. Zní to, jako by nás to zahnalo na hlad, ale jde hlavně o zrychlení metabolismu.
Je skvělým spojencem v dietě, zejména pokud ho ochutíte mletým lněným semínkem . To tento aspekt působení kefíru ještě umocní . Vyplatí se tento podceňovaný výrobek koupit.
Lněné semínko je zdrojem vlákniny
Lněné semínko je velmi hodnotnou potravinou. Především obsahuje obrovské množství vlákniny . Tato kategorie složek potravy, kterou nestrávíme, je zodpovědná za transport a vylučování toho, co naše tělo nepotřebuje. Vláknina by měla být důležitou součástí každého jídla, zejména proto, že studie ukazují, že její přítomnost reguluje hladinu cukru v krvi. V důsledku toho rozhoduje o tom, zda se po jídle budeme cítit déle sytí, nebo zda budeme najednou plní energie a pak opět ospalí a rychle dostaneme hlad.
Vláknina je navíc vynikajícím zdrojem zdravých mastných kyselin, které jsou v naší stravě tak důležité – ALA a omega-3 kyselin. Lněný kefír je tedy důležitou součástí stravy a je velmi snadno dostupný. Stačí smíchat 2 polévkové lžíce čerstvě namletého lněného semínka s lahví kefíru a vypít jako svačinu.