Červený boršč přitahuje oči svou barvou a lahodí chuti. Správně připravená polévka se ukáže jako výživná. Mnoho lidí však do červeného boršče stále přidává přísady, které jsou škodlivé a polévce na chuti nepřidají.
Červený boršč, tj. barva a chuť
Červený boršč je polévka, která se objevuje na polských vánočních stolech. S knedlíčky nebo řízky je tak lahodný, že se těžko popisuje. Někdy jíme červený boršč i bez zvláštní příležitosti. To vše kvůli jeho jedinečné chuti. Můžete se na něm stát zdravě závislými.
Tato oblíbená polévka se obvykle připravuje s uzeným masem . Samozřejmě v ní nesmí chybět červená řepa a koření. Mnozí lidé chtějí chuť této lahodné polévky ještě více zvýraznit a vybírají si produkty, které nejsou hodnotné . Naopak, jsou pro naše zdraví škodlivé a chuť tohoto pokrmu nezlepšují.
Do červeného boršče je nepřidávejte.
K červenému boršči se bohužel dodává bujónová kostka. Přidáváme ji, protože doufáme, že zlepší chuť a vůni polévky . To zaručují hotové bujónové kostky s příchutí uzeného sádla. Účinek je však opačný a složení nechává hodně na místě.
Bujónové kostky obsahují sůl, hydrogenovaný palmový olej, glutaman sodný, umělá barviva a konzervanty. Tyto složky mají negativní vliv na naše zdraví. Mohou vést k poruchám kardiovaskulárního, hormonálního a trávicího systému. Jsou zodpovědné za alergie, nevolnost a bolesti hlavy.
Červený boršč, tedy přírodní chuť
Stojí za zmínku, že hotové bujónové kostky jsou skutečnou kalorickou bombou. Proto i z tohoto důvodu stojí za to se jich vzdát . Pokud chceme, aby byl náš červený boršč lahodný a přírodní, měli bychom vybírat ty nejkvalitnější suroviny. Barevná zelenina, uzené maso a aromatické koření zajistí bezchybný výsledek.
Můžete také použít předem připravenou domácí bujónovou kostku . Má přírodní složení a je hodnotným produktem. Dobře vylepší chuť a neuškodí vám. Používejme přírodní produkty a prospěje to našemu zdraví. Polévka bude mít také hodně chuti.