Koření skutečně zlepšuje trávení

Existuje mnoho malých triků, které pomáhají stimulovat trávení. Pokud do svého jídelníčku přidáte koření, bude domácí lék fungovat sám o sobě.

Pepř známe především jako ostré kuchyňské koření, které dodává pokrmům příjemnou pikantnost.

Ale na to, že pepř lze používat i cíleně jako lék, se dnes už téměř zapomíná. Zelené, bílé, červené nebo černé koření je přírodní lék, který má většina lidí na kuchyňské poličce.

Zdravá střevní flóra a dobrá nálada

Alkaloid piperin, který se v pepři nachází, podporuje prokrvení celého těla; V důsledku toho se v ústech tvoří více slin a v žaludku více žaludečních šťáv. To na jedné straně povzbuzuje chuť k jídlu a na druhé straně se díky zvýšenému množství žaludečních šťáv lépe a rychleji tráví těžká jídla.

Pepřový čaj zbavuje zácpy

Proti zácpě si můžete snadno připravit pepřový čaj:

  1. 250 mililitrů vroucí vody zalijte lžičkou hrášku černého pepře a dvěma lžícemi mátových lístků a nechte deset minut louhovat.
  2. Čaj sceďte a pijte ho po malých doušcích.

Pokud však máte průjem, zánět žaludeční sliznice nebo žaludeční vředy, je vhodné se pepři vyhnout.

Piperin také v těle vyvolává signál bolesti. Tím se uvolňují tělu vlastní endorfiny, které zlepšují náladu. Piperin také brzdí odbourávání hormonu štěstí serotoninu: s pepřem se cítíte lépe delší dobu než bez něj. Zpomaluje se také odbourávání dopaminu, což znamená, že se můžete lépe a déle soustředit.

Pikantní paprikou byste měli ochucovat své pokrmy z mnoha důvodů. Pokud nemáte rádi tak pálivé papriky, je lepší použít zelené papriky, které jsou poměrně mírné, a ti, kteří mají rádi pálivé papriky, by měli použít černý pepř, protože koření, piperin, je v něm přítomno v nejvyšší koncentraci.

Pepř je účinný při příznacích nachlazení

Příznaky nachlazení, jako je zvýšený pocit chladu („třesavka“), zmírňuje také pepř: díky účinku piperinu, který stimuluje krevní oběh, vás pepř doslova zahřeje.

Pokud máte horečku, vaše tělo se po užití pepře rychleji potí, což tělo ochlazuje a umožňuje rychlejší ústup horečky.

Ve srovnání s chilli nebo kajenským pepřem je pepř stále mírně pálivý, a proto je vhodný pro lidi, kteří nemají rádi nebo nesnášejí přílišnou horkost. Pepř také stimuluje sliznice dolních a horních cest dýchacích k zvýšené produkci hlenu, čímž napomáhá rychlejšímu zbavování se bakterií při kašli nebo smrkání.

Vyzkoušejte nápoj z papriky proti nachlazení

Využijte všech těchto účinků pitím jednoduchého nápoje z paprik proti nachlazení. Zde je návod, jak se nápoj připravuje:

  1. Do hrnce nalijte 250 mililitrů mléka nebo jeho náhražky.
  2. Ke lžičce čerstvě namletého pepře přidejte lžíci medu a špetku pepře.
  3. Směs přiveďte k varu, nalijte ji do šálku a pijte ji po malých doušcích, dokud je ještě teplá.

Pepřový nápoj můžete pít dvakrát až třikrát denně. Množství přidaného pepře závisí na tom, kolik koření máte rádi a kolik ho snesete. Doporučujeme začít s malou špetkou a zjistit, kolik pepře vyhovuje vaší osobní chuti.

Tip: pepřové zábaly také pomáhají proti typickým příznakům nachlazení a podporují hojení.

Pepřový olej pomáhá při svalovém napětí

Účinek pepře, který podporuje krevní oběh, lze využít také v pepřovém masážním oleji, který pomáhá zmírnit svalové napětí a bolest.

Zde se dozvíte, jak se pepřový masážní olej vyrábí:

  • Do sklenice se šroubovacím uzávěrem dejte 200 ml olivového oleje a asi 16 g (asi dvě polévkové lžíce) lehce rozdrceného černého pepře.
  • Sklenici uzavřete a nechte ji čtrnáct dní stát na teplém místě. Čas od času protřepejte, aby se účinné složky pepře lépe rozpustily.
  • Pepřové zrníčka sceďte a hotový pepřový olej přelijte do těsně uzavřené láhve.

Při skladování na chladném místě vydrží olej jeden až dva roky.

Pro použití naneste trochu oleje na ruce a vmasírujte na napjatá místa na těle. Oblastem s neurodermatitidou nebo lupénkou se raději vyhněte.

Tip: pro další posílení účinků oleje můžete do olejové směsi přidat trochu sušených chilli vloček. V případě potřeby můžete přidat po 20 kapkách rozmarýnového nebo jalovcového esenciálního oleje, které zvýší účinek a dodají příjemnou vůni. Pokud pro vás tento olej není dostatečně silný nebo nemáte čas na masáž, můžete si také připravit vlastní hřejivou chilli mast a nanést ji na pokožku.

Co to vlastně papričky jsou a odkud pocházejí?

Papriky jsou plody pepřovníku ( Piper nigrum ), popínavé rostliny, která původně pocházela pouze z jižní Indie, ale dnes se pěstuje také v Indonésii, Malajsii, Vietnamu a Brazílii. Nejdůležitější složkou pepře je piperin, který nejen prospívá našemu zdraví, ale také konzervuje maso a ryby. Právě díky tomuto konzervačnímu účinku byl pepř od starověku až do středověku hojně obchodovaným zbožím, jehož váha měla někdy díky dlouhým dopravním cestám cenu zlata.

Tím se liší zelená, černá, bílá a červená paprika.

Ať už se jedná o papriku černou, červenou, bílou nebo zelenou: všechny pocházejí ze stejného pepřového keře, jen se sklízely a zpracovávaly v různých dobách:

  • Zelené papriky se skládají z nezralých paprikových lusků, které se po sklizni rychle namočí do slaného nálevu nebo octa, usuší nebo zmrazí, aby si zachovaly barvu. Hrášky zeleného pepře mají pouze mírnou štiplavost.
  • Hrášek černého pepře se získává tak, že se nezralé zelené až zelenožlutě zbarvené plody nejprve krátce ponoří do vroucí vody a poté se suší na slunci. Černý pepřový hrášek je nejpálivějším pepřem.
  • Bílý pepřový hrášek se vyrábí z plně vyzrálých červených pepřových hrášků: červené pepřové hrášky se nechávají jeden až dva týdny v tekoucí vodě, dokud nezeslábne jejich slupka. Po dalším procesu loupání se suší. Části plodin se navíc vystaví slunečnímu záření, aby se ještě více vybělily. Zrnka bílého pepře jsou pikantní, bez zvláštní chuti, kterou lze použít v závislosti na pokrmu.
  • Hrášky červeného pepře jsou plně zralé, neloupané plody pepře. V obchodech se vyskytují jen zřídka a obvykle jsou, stejně jako zelený pepř, nakládány na kyselo nebo soleny. V sušené podobě se téměř nevyskytují. Pravé červené papriky jsou drahé, protože každá bobule papriky se musí ručně sbírat z paprikových keřů, kde rostou zelené, zelenožluté a červené bobule současně. Červená paprika má pálivou, svěží a zároveň lehce nasládlou chuť, která je způsobena usazeninami cukru ve zralých bobulích.

Mírně růžové papriky, které se běžně vyskytují v pepřových směsích, nejsou papriky, ale pocházejí z brazilských nebo peruánských stromů quinus, které patří do čeledi sumachovitých, a jsou tedy příbuzné kešu a mangu.

Zde je návod, jak poznat dobrý pepř

Většina paprik se pěstuje konvenčními metodami a bez ekologických výrobních postupů, takže v mnoha pepřových výrobcích můžete najít zbytky pesticidů nebo dokonce minerálních olejů, které kazí zdravý požitek z pálivých pepřových zrnek. Mleté papriky navíc obvykle nepoužívají nejkvalitnější hrášek.

Proto je v případě paprik vhodné používat ekologické produkty a celozrnné výrobky. Z hlediska chuti je nemletý pepř mnohem lepší než pepř mletý, protože těkavé éterické oleje, které dodávají chuť, se uvolňují až při vaření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *