Málokdo ví, že v českých obchodech je velmi snadné sehnat levné a zdravé maso. Ukazuje se, že vnitřnosti jsou na výběr. Češi na ně zapomínají, a přitom jsou jako doplněk každodenního jídelníčku naprosto vhodné. Pozor by si na ně však měli dávat zejména lidé s určitými nemocemi.
Ptačí srdce, ačkoli se jim na pultech obchodů nedostává příliš pozornosti, jsou pokladnicí výživových hodnot. Jsou levná a mohou obohatit náš jídelníček. Mohou snadno konkurovat tradičnějším masovým pokrmům.
Především jsou však vynikajícím zdrojem železa, které je zásadní pro prevenci chudokrevnosti. Vitaminy skupiny B obsažené v ptačích srdcích hrají důležitou roli v nervovém systému a metabolismu. Kromě toho mají vitaminy A a E antioxidační vlastnosti a podporují imunitní systém. Nesmíme zapomenout ani na minerální látky, které obsahují, jako je zinek, fosfor a hořčík, které jsou nezbytné pro zdraví.
Ptačí srdce mohou být nejen zdravá, ale také chutná. Vše záleží na způsobu jejich přípravy. Mohou se dusit, smažit, péct, přidávat do polévek nebo omáček. K odstranění jejich specifického zápachu se vyplatí použít jednoduchý trik – namočit je do mléka nebo vody s octem.
Ideální, ale ne pro každého
Navzdory mnoha výhodám se ptačí srdíčka nedoporučují každému. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu, onemocněním ledvin nebo jater by měli být při jejich konzumaci opatrní. Navíc jsou kvůli obsaženým purinům kontraindikována lidem trpícím dnou.