Zelné a houbové placičky, lahodná náplň máčená v měkkém a jemném kynutém těstě. Díky přídavku zelí vydrží placičky dlouho čerstvé.
Řízky ze zelí a hub se skvěle hodí k vánočnímu boršči. Můžete je zamrazit a po úplném rozmrazení ohřát v troubě.
Poznámky před pečením
- Množství cukru a soli v těstě je volitelné. Obou těchto ingrediencí můžete přidat více nebo méně podle vlastní chuti.
- Místo sušených hub můžete použít žampiony, podrobnosti najdete v popisu vaření.
- Pokud chcete připravit bezlepkovou nebo bezcukrovou verzi, použijte již vyzkoušený recept, protože kynuté těsto se v obou variantách připravuje jinak a mouku nelze jednoduše nahradit.
Recept na řízky se zelím a houbami
Ingredience na 30-35 kusů
- 600 g pšeničné mouky typu 450-500 (3 plné hrnky)
- 20 g čerstvého droždí nebo 1 sáček sušeného droždí (7-8 g)
- 3 lžíce cukru (30-40 g)
- 2/3 šálku teplého mléka (180 ml)
- 2 litry vajec
- 1 plná lžička soli
- 100 g rozpuštěného másla
Kromě toho
- 1 vejce na potření řízků
- sezamová semínka, suchý mák
Příprava těsta – řízky se zelím a houbami.
- Ingredience na těsto by měly být teplé. Mléko zahříváme, dokud není teplé, ale ne horké. Rozpusťte máslo a nechte ho vychladnout.
- Nejprve si připravíme kvásek z čerstvého droždí. Z odvážených (nebo odměřených) ingrediencí na kvásek odeberte do těsta. Droždí smíchejte se lžící cukru, dokud nebude tekuté. Pak přidejte mírně ohřáté mléko a 3 plné lžíce mouky, míchejte, dokud nezmizí hrudky mouky, a dejte na 10-15 minut na teplé místo. Během této doby může roztok mírně vykynout a zhoustnout.
- Pokud používáte sušené droždí, přidejte ho do teplého mléka, zamíchejte a nechte 15 minut kynout.
- Poté do mísy mixéru nasypte prosátou mouku. Přidejte sůl, cukr, vejce a vzešlý kvásek (nebo mléko se sušeným droždím). Vše míchejte mixérem na střední rychlost, dokud nezůstane žádná suchá mouka (těsto nemusí být homogenní).
- V dalším kroku přidejte máslo a těsto hněťte dalších 7-10 minut při nízkých/středních otáčkách mixéru. Pokud nemáte mixér, můžete těsto vypracovat také ručně.
- Hotové těsto dejte stranou kynout přibližně na hodinu až 1 hodinu a 15 minut. Dobu kynutí neprodlužujte, protože by se později špatně tvarovaly řízky.
- Mezitím, co těsto kyne, připravte náplň.
Vytvarujte a upečte řízky
- Vykynuté těsto pak položte na prkénko, trochu ho prohněťte a rozdělte na 4 části, z každé části vytvarujte kuličku a dejte stranou.
- První kouli těsta prsty zploštíme a rozválíme ji na dlouhý pruh široký asi 10 cm a dlouhý 25-30 cm. Těsto nevyválejte příliš tence, zejména okraje nechte trochu silnější, protože tenké těsto se snadno trhá a mnohem hůře se lepí.
- Do středu pruhu dejte asi 1/4 náplně. Opatrně vše slepte k sobě, mírně srovnejte a otočte lícem dolů. Ostrým nožem nakrájejte kůrku na kousky pod mírným úhlem. Řízky položte na plech vyložený papírem na pečení. Postup opakujte se zbytkem těsta.
- Každý další kousek těsta před vyválením krátce prohněťte. To vám usnadní tvarování a slepování.
- Všechny řízky položte vedle sebe na plech vyložený papírem a nechte mezi nimi volný prostor. Když jsou hotové, předehřejte troubu: 180 °C na horní a dolní ohřev bez konvekce nebo 165 °C s konvekcí.
- Když je trouba rozpálená, potřete horní část první várky řízků vejcem a posypte je sezamem a/nebo mákem. Poté je ihned vložte do trouby a pečte na druhé polici odspodu 25 minut nebo dozlatova.
- Upečené kotlety ihned vyjměte z trouby a nechte je mírně vychladnout, než je vyjmete z plechu.
- Jakmile upečete první várku řízků, ihned upečte další várku.
Recept na náplň do kotlet
- cca 600-700 g kysaného zelí
- 400 g sušených hub (podberezoviki, podberezoviki)
- 2 velké cibule
- bobkový list, oregano pepř, kuličky pepře
- sůl, pepř
- hovězí vývar (v plechovce nebo v kostce)
- olej nebo máslo na smažení
- Zelí 1-2krát propláchněte ve studené vodě, aby nebylo příliš kyselé. Poté ho naplňte studenou vodou tak, aby voda pokryla zelí, přidejte bobkový list, 2-3 kuličky nového koření a několik kuliček černého pepře a 1 kostku hovězího bujónu (můžete použít bio nebo bio) nebo 1-2 lžíce hovězího bujónu. plechovku. Vše vařte na mírném ohni, dokud zelí nezměkne. Poté vypněte oheň, zelí vyklopte do síta nebo cedníku a nechte ho vychladnout. Zelí můžete také uvařit den předem a nechat ho v hrnci vychladnout.
- Vychladlé zelí lehce vymačkejte z vody a nakrájejte nadrobno.
- Sušené houby zalijte studenou vodou, přikryjte talířem a nechte 8-12 hodin, nebo lépe přes noc. Poté vše nasypeme do hrnce, přivedeme k varu a vaříme, dokud nejsou houby měkké (podle části hub a doby namáčení 15-30 minut). Poté houby vyjměte z vývaru (vývar nevylévejte, budete ho potřebovat později) a nakrájejte je nadrobno.
- Místo sušených hub můžete použít i 500 g žampionů, nejlépe hnědých. Pokud použijete žampiony, oloupejte je a nakrájejte na co nejmenší kousky.
- Cibuli oloupejte a nakrájejte na malé kostičky.
- Na pánvi nebo v kastrolu rozehřejte olivový olej nebo máslo, přidejte cibuli a smažte, dokud cibule nezhnědne. Poté přidejte houby a smažte je 3 minuty. Pokud používáte houby, podusíte je, dokud se neodpaří všechna šťáva.
- Poté přidejte nakrájené zelí, podle chuti osolte a opepřete a za stálého míchání smažte 1-2 minuty. Nakonec nádivku podlijte několika lžícemi houbového vývaru a za stálého míchání chvíli poduste.
- Nádivku necháme vychladnout, může být mírně teplá, ale neměla by být horká, protože by se pak kynuté těsto trhalo a rozpadalo.
Dobrou chuť!